عضویت در گروه پزشکان

برای عضویت در گروه پزشکان و دریافت مقالات و اخبار پزشکی از طریق ایمیل
روی لینک زیر کلیک کنید:


عضویت در گروه پزشکان


 • چه زمانی برای ختنه پسران مناسب است؟


  استادیار رشته اطفال دانشگاه علوم‌پزشکی تهران گفت: متخصصان اطفال 2 تا 3 ماهگی را بهترین زمان برای ختنه پسران می دانند اما متخصصان ارولوژی معتقدند این زمان باید به بعد از یک تا دوسالگی موکول شود.

  صلاح‌الدین دلشاد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه "ختنه " رایج‌ترین عمل‌های جراحی در دنیاست، اظهار داشت: این جراحی در کشورهای اسلامی جزء اقدامات واجب به شمار می‌رود.

  * اسپانیا تنها کشوری که یک درصد پسران آن ختنه می‌شوند

  وی گفت: به مرور زمان وقتی کشورهای مسیحی و حتی یهودی به عوارض ختنه نکردن پی‌بردند و دیدند که این عمل می‌تواند از بروز بسیاری از بیماری‌ها در پسربچه‌ها جلوگیری کند، از آن پس این عمل را برای پسران انجام می‌دهند.

  این فوق ‌تخصص جراحی اطفال ادامه داد: در کشورهای پیشرفته که با علم همسو هستند به خاطر تحقیقات زیادی که در رابطه با ختنه و کاهش بیماری‌ها انجام دادند، ختنه در این کشورها شیوع زیادی پیدا کرده است؛ در ایالات متحده آمریکا 60 درصد، اروپا و انگلستان بین 40 تا 45 درصد، دانمارک 30 درصد و کمترین آمار مربوط به کشور اسپانیا است که تنها یک درصد ختنه انجام می‌گیرد.

  * انجام ختنه به 2 روش حلقه‌ و جراحی

  دلشاد با بیان اینکه ختنه کردن به 2 روش حلقه و جراحی انجام می‌شود، بیان کرد: معمولاً هر کدام از این دو روش عوارض خاص خود را دارد اما عوارض آن نسبت به سن و سال متفاوت است و جراحی که این عمل را انجام می‌دهد باید از تجربه و تبحر خاصی برخوردار باشد.

  وی گفت: کودکی که در دوران شیرخواری و نوزادی ختنه می‌شود، بیشتر دچار تنگی دهانه مجرای ادرار شده و این مسئله به این خاطر است که پس از ختنه نوک مجرای ادرار در زیر پوست قرار گرفته و از طرفی به خاطر سوزاننده بودن ادرار محل ختنه حالت التهابی پیدا کرده که در نهایت آن محل به سوختگی منجر می‌شود.

  استادیار دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، خونریزی را یکی دیگر از عوارض ختنه بیان کرد و اظهار داشت: این مسئله بیشتر در روش جراحی اتفاق می‌افتد چرا که در این روش برش، گره زدن و دوختن پوست و مخاط صورت می‌گیرد.

  *عوارض ختنه به روش جراحی

  دلشاد افزود: در روش جراحی خونریزی به دو شکل است یکی هنگام عمل و دیگری پس از عمل به این صورت که رگ‌های گره زده، باز شده و به خونریزی می‌انجامد؛ در این روش در بعضی از موارد دیده می‌شود که مقدار زیادی از پوست آلت برداشته می‌شود و این در حالی است که آلت کوچک شده یا آنقدر کم‌ برداشته شده که گویا جراحی ختنه صورت نگرفته است و پوست اضافه می‌ماند؛ این مسئله عوارض بسیار خطرناکی برای کودک خواهد داشت.

  وی ادامه داد: هنگام بریدن سر آلت، نخی که در زیر حلقه می‌رود و قسمتی از آلت را می‌بندد منجر به سیاه و از بین رفتن جلوی سر آلت می‌شود که این مسئله یکی از عوارض خطرناک ختنه به روش جراحی است.

  این فوق تخصص جراحی اطفال اضافه کرد: زمانی که ختنه کردن با نخ و حلقه انجام می‌شود، پزشک در این جا محکمتر کار می‌کند و زمانی که نخ دوم را ‌انداخته و گره می‌زند موجب تنگی و برش در سر آلت شده که در اینجا با استفاده از دستگاه برقی به نام "کوتی‌دار " که برای سوزاندن عروق است بر روی پوست ختنه‌گاه استفاده می‌کنند که این روش اصلاً توصیه نمی‌شود.

  *عوارض ختنه به روش حلقه

  دلشاد در خصوص عوارض ختنه به روش حلقه گفت: در این روش پس از ختنه پوست آلت به قسمت جلو آمده و نوک آلت را پوشانده که منظره بدی را به وجود می‌آورد که اصطلاحاً به آن "آلت مخفی شده " می‌گویند؛ بیشتر والدین با دیدن چنین صحنه‌ای دچار اضطراب شده و کودک را نزد ما می‌آورند؛ در روش جراحی و حلقه هر کدام به یک شکل ختنه باید صورت بگیرد.

  وی افزود: در کودکان شیرخوار توصیه می‌شود که ختنه به روش حلقه انجام شود چرا که در این روش طفل خونریزی نداشته و پس از ختنه پوشک کردن کودک راحت‌تر و درد کمتری احساس می‌کند همچنین در حلقه حدود منظم و آلت طفل از لحاظ زیبایی بهتر می‌شود؛ در ختنه به روش جراحی خونریزی، پانسمان،‌ درد محل بخیه کودک را می‌آزارد.

  این فوق تخصص اطفال اضافه کرد: برای ختنه کردن پسر بچه‌ها جراح باید مهارت خاصی داشته باشد، در صورت عدم مهارت لازم عوارض یاد شده و جبران‌ناپذیری برای کودک به وجود می‌آید.

  استادیار دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: از آنجایی که در کشور ما پزشک عمومی، اطفال و حتی زنان ختنه را انجام می‌دهند ممکن است هر کدام از این عوارض برای کودک به وجود آید؛ از این رو هر کسی نباید این جراحی را انجام دهد چرا که ختنه عمل جراحی بزرگی به حساب می‌آید.

  *تنگی دهانه مجرای ادرار شایع‌ترین عارضه ختنه

  وی، تنگی دهانه مجرای ادرار را از شایع‌ترین عارضه ختنه دانست و گفت: این مسئله به این خاطر اتفاق می‌افتد که در تماس مستقیم ادرار با محل ختنه نوک آلت دچار "درماتیت " یعنی التهاب پوست شده که همین مسئله عامل اصلی سوزش ادرار است و منجر به تنگی دهانه مجرای ادرار می‌شود؛ توصیه می‌شود برای پیشگیری از این عارضه کودک شیرخوار در سن و سال کمتری ختنه شود همچنین هر زمان که کودک ادرار کرد والدین آن را بشویند و مرتب پوشک وی را تعویض کنند.

  دلشاد بیان کرد: زمانی که تنگی مجرای ادرار در کودک به وجود آید لازم است که طفل تحت عمل جراحی با بیهوشی قرار گیرد که از نظر هزینه برای والدین نیز مشکل‌ساز خواهد بود از این‌رو اگر جراح مهارت خاص را داشته باشد هیچ‌یک از این مشکلات برای کودک به وجود نخواهد آمد.

  *کم شدن قطر ادرار از علائم بروز مشکل در محل ختنه‌گاه

  این فوق تخصص جراحی اطفال در خصوص علائم بروز مشکل در محل ختنه‌گاه اظهار کرد: اگر قطر ادرار دارای ضخامت کمتر و باریک شود یا به اصطلاح ادرار سوزنی باشد از علائمی است که والدین با مشاهده آن باید طفل را نزد پزشک معالج ببرند همچنین در این بین جهش ادرار یکی از علائم عفونت مجاری ادرار است.

  دلشاد در ادامه این مطلب افزود: والدین می‌توانند با استفاده از ویتامین آ.د یا وازلین نوک آلت را تا یک ماه چرب کنند و بهتر است این کار بین 4 تا 5 بار در روز انجام شود چرا که این اقدام مانع تماس مستقیم نوک آلت با ادرار می‌شود.

  *2 تا 3 ماهگی بهترین زمان ختنه کردن است

  وی 2 تا 3 ماهگی را بهترین زمان ختنه کردن نوزادان دانست و اظهار داشت: از آنجایی که در این ماه‌ها غلظت و سوزانندگی ادرار بیشتر است توصیه می‌شود، والدین پس از انجام جراحی تا یک ماه حدود 200 سی‌سی آب جوشیده ولرم را به کودک بدهند چرا که این کار موجب رقیق شدن ادرار کودک شده و سوختگی را کمتر می‌کند.

  استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص بهترین سنی که باید پسربچه‌ها ختنه شوند، اظهار داشت: در این رابطه اختلاف‌نظر زیادی وجود دارد اورولوژیست‌ها، جراحان عمومی و اطفال بر این باورند که جراحی باید پس از 2 سالگی صورت گیرد اما متخصصان اطفال در ماه اول یا حتی در هفته اول پس از تولد ختنه را توصیه می‌کنند البته طبق تحقیقات انجام شده نوزادانی که در این ماه ختنه شده‌اند کمتر دچار عفونت ادراری می‌شوند.

  دلشاد عفونت ادراری را بیماری خاموش دانست و گفت: این مسئله به کلیه آسیب وارد می‌کند به همین خاطر بهتر است ختنه در ماه اول صورت بگیرد اما اگر کودک مشکل خاصی نداشت بین 2 تا 3 ماهگی مناسب‌ترین زمان ختنه است چرا که در این ماه‌ها جراحی با بی‌هوشی موضعی انجام می‌گیرد و در این دوران بهتر می‌توان از تنگی مجرای ادرار در دوران نوزادی پیشگیری کرد؛ ختنه پس از 2 سالگی با بیهوشی کامل انجام می‌شود.

  استادیار دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی "هیپوپادیا " را یکی از بیماری‌های رایج در کودکان دانست و گفت: از هر300 تا 400 تولد یک کودک به این بیماری مبتلا می شود؛ در این بیماری دهانه ادرار در محل طبیعی خود قرار ندارد و در بالا و قسمت عقب آلت قرار دارد که نیاز به عمل جراحی است؛ در این کودکان پوست جلوی آلت ناقص و آویزان می‌شود.

  وی تأکید کرد: زمانی که جراح می‌خواهد کودکی که دچار عارضه هیپوپادیا را ختنه کند ابتدا باید پوست را برداشته سپس ختنه را انجام دهد چرا که ابتدا باید ترمیم مجرای ادرار صورت گیرد؛ در غیر این صورت مشکل ترمیمی آلت برای کودک به وجود خواهد آمد و باید به این نکته توجه داشت که پوست ختنه‌گاه نباید برداشته شود.

  وی ادامه داد: با ختنه کردن در دوران نوزادی تا حدود زیادی می‌توان تنگی مجاری ادرار پس از ختنه پیشگیری کرد.

  *سرطان آلت مردان در کشورهایی که ختنه رایج نیست

  دلشاد گفت: ماده‌ای در زیر پوست ختنه‌گاه جمع ‌می‌شود که که به آن "آسیمگما " می‌گویند، این ماده به طور مرتب از پوست آلت ترشح و سپس رسوب می‌کند؛ این ماده زمینه‌ساز سرطان است؛ در کشورهایی نظیر هندوستان و بعضی از کشورهای اروپایی که جراحی ختنه رایج نیست، سرطان آلت مردان بیشتر دیده می‌شود.

  وی افزود: خوشبختانه در کشور ما به خاطر رایج بودن عمل ختنه، سرطان آلت در مردان بسیار بسیار کم دیده می‌شود لازم به ذکر است که ختنه کردن در سنین نوجوانی و جوانی عوارضی نظیر چسبندگی به وجود می‌آورد.

  استادیار دانشگاه علوم‌پزشکی تهران خاطرنشان کرد: از آنجایی که ختنه عمل شایعی در دنیا است نمی‌توان این جراحی را محدود به جراحان اطفال کرد بلکه همه جراحان می‌توانند انجام دهند؛ لازم است سطح آگاهی جراحان بالا برده شود همچنین دوره‌های آموزشی و روش‌های مختلف ختنه به آنها نیز آموزش داده شود.

0 comments:

Leave a Reply

عناوین مقالات برگزیده سایت


زمان استفاده از ضد آفتاب: هر چند ساعت یک بار ضدآفتاب زد
آیا استفاده از ضد آفتاب در هوای ابری لازم است؟
نحوه استفاده ضد آفتاب و زمان استفاده
بهترین ضدآفتاب کدام است؟
ضدآفتاب چیست؟ SPF ضد آفتاب یعنی چی؟
ضدآفتاب ها چگونه عمل می کنند
مراقبت از پوست در برابر اشعه آفتاب
عامل اصلی چین ‌وچروک پوست صورت و ایجاد کک و مک چیست
آرایش با محصولات آرایشی بهداشتی سمی
کاربرد لیزر در دندانپزشکی
لمینیت کردن دندان ها چیست
ترمیم پوسیدگی دندان ها به وسیله کامپوزیت ها
روش های سفید کردن دندان ها
همه چیز در باره روکش دندان
سوالات در مورد ارتودنسی دندان(2)
ارتودنسی دندان چیست و انواع روش های اورتوندنسی دندانها(1)
نگین داخل چشم (jewel eye)
نگین دندان (jeweltooth)
بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک - Blepharoplasty)
افتادگی پلک (پتوز) چیست و درمان آن
انحراف چشم یا (استرابیسم) چیست علل و درمان
کاربرد لیزر در درمان ضایعات عروقی
نکات استفاده از لیزر فراکشنال در درمان و زیبایی پوست
کاربرد لیزر برای از بین بردن و محو تاتو و پیگمانته(4)
محو کردن و از بین بردن تاتو (3)
از بین بردن ضایعات پیگمانته و تاتو (2)
از بین بردن تاتو و ضایعات پیگمانته(1)
لیزرهای جدید برای از بین بردن چروک صورت
کاربرد لیزر در زیبایی پوست و درمان بیماریهای پوستی
پیلینگ یا لایه برداری پوست صورت چیست
لک صورت یا ملاسما علت و درمان لکها
جوش جوانی ، جوش صورت یا آکنه چیست
انواع پوست و مراقبت از پوست
بهترین نتیجه از عمل پیوند مو
چه کسی مناسب پیوند مو است
پیوند مو چیست؟
روش های ترمیم مو چیست
علت ریزش مو و درمان ریزش مو
شوره سر علت ها و درمان
روش های پر پشت کردن مو
روش و نحوه از بین بردن موهای زائد بدن
مراقبت از مو
بزرگ کردن سینه در خانم ها
کوچک کردن سینه در زنان
لیپوساکشن چیست و انواع روش های لیپوساکشن
روش های از بین بردن چروک صورت
لیفتینگ پوست صورت
لیفت ابرو و پیشانی
راینولوژی چیست
جراحی زیبایی لب : تزریق ژل
جراحی زیبایی گوش
جراحی زیبایی صورت : برجسته کردن گونه ها
منتوپلاستی ( بزرگ کردن چانه با ایمپلنت )
جراحی زیبایی چانه
قیافه جوان و شاداب داشته باشیم
ورزش صورت : درست یا غلط؟
بزرگ کردن پستان و جراحی پلاستیک سینه ها(2)
بزرگ کردن پستان(1)
جراحی زیبایی چانه
جراحی پلک(2)
جراحی زیبایی پلک(1)
تورم و افتادگی پلک ها - بلفاروپلاستی(2)
جراحی زیبایی پلک-بلفارو پلاستی(1)
جراحی زیبایی : جراحی پلاستیک پلک
سوالات در مورد جراحی بینی(6)
سوالات در مورد جراحی بینی(5)
سوالات در مورد جراحی بینی(4)
سوالات در مورد جراحی بینی(3)
سوالات در مورد جراحی بینی(2)
سوالات در مورد جراحی بینی(1)
دندانپزشکی و بارداری بعد از عمل جراحی بینی
تحرک و ورزش بعد از عمل جراحی بینی
پرسش و پاسخ در مورد جراحی زیبایی بینی
کبودی و تورم بعد از عمل بینی
اصول مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبائی بینی
توصیه های بعد از عمل جراحی بینی
آنچه که باید در مورد عمل زیبایی بینی بدانید
آیا بعد از جراحی بینی مشکل تنفسی پیدا می کنیم؟
سوالات عمل جراحی زیبایی بینی
پرسش و پاسخ در مورد جراحی زیبایی بینی
نظرات در مورد عمل جراحی بینی
مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی
توصیه های مهم بعد از جراحی بینی
نکاتی که متقاضی جراحی پلاستیک بینی باید بداند(2)
هر متقاضی جراحی پلاستیك بینی باید بداند(1)
تاریخچه عمل جراحی بینی
آنچه متقاضیان جراحی پلاستیک باید بدانند
طراحی كامپیوتری بینی قبل از عمل جراحی
جراحی پلاستیک بینی(2)
انواع روش های عمل جراحی زیبایی بینی
جراحی بینی(1)
آپاندیسیت چیست و درمان آن(2)
فتق چیست و سوالات متداول در مورد جراحی فتق(2)
لیپوساکشن چیست و سوالات در مورد لیپوساکشن
آنچه قبل از بیهوشی باید بدانید
آپاندیس چیست و سوالات مربوط به آپاندیس(1)
فتق چیست دلایل آن و سوالات در مورد فتق(1)
بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی کدام ؟
مفیدترین نوشیدنی جهان چیست؟
آیا ویتامینه کردن موها مبنای علمی دارد؟
آیا کرم‌ های ضد چروک پوست و صورت موثرند؟
پنج راز جوانی و زیبایی پوست
نکاتی برای سلامت پوست
علل ریزش مو در زنان
استفاده از کافئین برای تقویت موها
بافت شناسی و نقش پوست انسان در بدن
چه صابونی مناسب پوست شماست؟
سپید شدن مو (عوامل سفید شدن مو)
زیبا نگهداشتن مو (سالم و جذاب نگه داشتن مو)
نقش ژن در ریزش مو (نقش ارثی یا وراثت)
زیبایی جذابیت و آراستگی مو
سوالاتی در مورد حالت دهنده های مو (4)
روش استفاده از حالت دهنده مو (نرم کننده مو)(3)
نکاتی در مورد حالت دهنده های مو (نرم کننده مو)(2)
چگونه می توانیم ناخن های زیبا و محکم داشته باشیم
نکات قابل توجه در محافظت از مو
مشکلات و عوارض پوست
عوارض تاتو
دانستنیهای مو
موها چگونه رشد می کنند؟
ساختمان مو
کاشت موی مصنوعی و انواع آن
حالت دهنده مو چیست
اثر و خطرات استفاده از لامپ های برنزه کننده پوست
ریزش ابرو و پرپشت کردن ابروها
ارتباط پوست با مشکلات روحی
عوامل و علل ریزش مو
کک و مک پوست ( فرکل ) و اثر آفتاب
بزنزه کردن از دیدگاه پزشکی
ضرورت استفاده از ویتامین D
حفاظت از کودکان در مقابل آفتاب
حفاظت خود و خانواده با استفاده از ضد آفتاب
محافظت پوست از آفتاب و پیشگیری از سرطان پوست
Cosmeceuticals چیست؟
لاک ناخن و مواد آرایشی ناخن از دیدگاه پزشکی
رنگ مو و مواد آرایشی مو از دیدگاه پزشکی
ترکیبات رنگی آرایشی از دیدگاه پزشکی
مواد برای مراقبت از پوست کدامند؟
مشکلات و آسیب های لوازم آرایشی و بهداشتی
توصیه هایی برای داشتن موهای سالم و زیبا
کهیر چیست و درمان کهیر
زوائد گوشتی چیست (skin tag)
ضدآفتاب چیست؟ و انواع آن
منافذ یا روزنه های پوستی چیست؟
عمل جراحی زیبایی یا ترمیمی پوست(2)
کاربرد لیزر در زیبایی پوست(1)
خال چیست و جراحی یا لیزر درمانی خالها
کاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل (2)
کاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نا متعادل (1)
کاهش وزن به وسیله قرص های لاغری
چگونه چاقی ران را از بین ببریم؟