عضویت در گروه پزشکان

برای عضویت در گروه پزشکان و دریافت مقالات و اخبار پزشکی از طریق ایمیل
روی لینک زیر کلیک کنید:


عضویت در گروه پزشکان


 • انتخاب هاى درمانى براى چاقى

  چگونه لاغر شوید


  امروزه به دلیل عادات غلط تغذیه اى و گسترش شهرنشینى و... بشر با مشکلات بسیار دست به گریبان است که بیمارى هاى تمدن نامیده مى شوند. یکى از آنها چاقى است که البته داراى علل و عوامل مختلفى بوده ولى نوعى از آن نیز مربوط به کاهش تحرک افراد و نداشتن برنامه غذایى صحیح است.
  در واقع اضافه وزن و چاقى که از مشکلات جوامع امروز به شمار مى آیند، در ارتباط مستقیم با بروز بسیارى از بیمارى ها از جمله: بروز فشارخون بالا، کلسترول و ترى گلیسیرید خون بالا، بیمارى هاى قلب و عروق، بیمارى هاى تنفسى و بیمارى هاى فرسایشى مفاصل (که به وضوح شیوع آن را در افراد چاق بیشتر مى بینیم) است. ۸۰ درصد افرادى که به بیمارى قند یا دیابت غیروابسته به انسولین ابتلا مى شوند چاق هستند. و بروز انواعى از سرطان ها نیز در هر دو جنس ارتباط مستقیمى با چاقى نشان داده است، به عنوان مثال در مردان چاق امکان ابتلا به سرطان پروستات و سرطان هاى دستگاه گوارش و در خانم هاى چاق سرطان سینه و رحم در مقایسه با سایر افراد بیشتر است. همچنین بسیارى از بیمارى هاى روانى در نتیجه چاقى عارض مى شود تا جایى که یکى از دلایل عمده ابتلا به افسردگى (که شیوع آن در خانم ها بیشتر است) چاقى عنوان شده است.در تمام موارد بالا کاهش وزن در بهبود علائم بیمارى نتایج مثبتى را در پى داشته است. به عنوان مثال کاهش حتى ۵ کیلوگرم از وزن نقش بسزایى در کاهش کلسترول و ترى گلیسیرید دارد.

  • تعریف چاقى
  به طور کلى چاقى عبارت است از عدم تعادل بین نیروى دریافتى و انرژى مصرفى، که با ذخیره بیش از حد چربى نمایان مى شود. در حقیقت براى تجمع چربى در بدن هیچ ظرفیت محدود و معینى وجود ندارد و وقتى که ذخایر سلول هاى چربى اشباع مى شود (هر سلول چربى قادر به ذخیره کردن ۷میکروگرم چربى است) بدن شروع به افزایش دادن سلول هاى چربى مى کند و تعداد سلول ها هیچ گاه کم نخواهد شد بلکه فقط پر و خالى مى شوند به همین دلیل لاغر شدن فردى که فقط ظرفیت سلول هایش افزایش یافته است یعنى از چربى اشباع شده است خیلى ساده تر است از کسى که تعداد سلول هاى چربى در بدن او اضافه شده است که در این دو حالت یا فرد به دلیل زندانى بودن یا بسترى بودن در اثر جراحى ها (عدم تحرک) یا به دلیل این که در زمان بلوغ انرژى دریافتى او بسیار بیشتر از انرژى مصرفى بوده چاقى عارض شده است، که در حالت اخیر از آن به عنوان «استعداد چاقى» نام مى بریم.
  جالب است بدانید که نه تنها مقدار چاقى بلکه محل توزیع و تجمع چربى در بدن نیز مى تواند در مشخص کردن خطر ابتلا به بیمارى هاى وابسته به چاقى مؤثر باشد.

  دو نوع تجمع چربى را در بدن افراد شاهد هستیم:
  ۱- نوعى از آن که چربى زیرپوستى در ناحیه (تنه اى _ شکمى) را شامل مى شود و به آن چاقى آندروئید یا چاقى مردانه مى گویند که نام دیگر آن چاقى سیب شکل است.
  ۲- نوع دوم چاقى چربى زیاد زیرپوستى در (ناحیه باسن و ران) را شامل مى شود که به آن چاقى ژینوئید یا چاقى زنانه مى گویند و نام دیگر آن چاقى گلابى شکل است.

  چاقى مردانه با افزایش خطر فشارخون بالا و بیمارى هاى قلب و عروق و دیابت غیروابسته به انسولین ارتباط نشان داده است.وزن ایده آل عبارت است از وزنى که در صورت برخوردارى از آن، شرایط ابتلا به بیمارى ها مناسب نبوده چه بیمارى هاى وابسته به چاقى و چه اختلالات ناشى از لاغرى بیش از حد (مانند سرگیجه، ضعف جسمانى و ریزش مو) و در این وضعیت حداکثر طول عمر براى افراد پیش بینى مى شود این وزن را اصطلاحاً وزن سالم بدن مى گویند.از آنجایى که هر کدام از افراد جامعه در شرایط خاص از نظر تفاوت هاى فردى نظیر سن، جنس، قد، مراحل رشد و بلوغ، وراثت و... قرار دارند، وزن ایده آل نیز براى هر فرد نسبت به شرایط مخصوص همان فرد در نظر گرفته مى شود. و به طور قطع نمى توان گفت وزن خاصى وزن ایده آل است.در حقیقت تعیین وزن ایده آل با روش هاى مختلفى انجام مى پذیرد که یکى از این روش ها استفاده از جداول معروف متروپلیتن است.
  روش دیگر استفاده از نمایه توده بدن یا BMI Body Mass Index) ) است، نمایه توده بدن را با یک محاسبه ساده ریاضى مى توان به دست آورد:
  نمایه توده بدن برابر است با وزن برحسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور طول قد بر حسب واحد متر.( جدول )

  • درمان هاى چاقى
  به هر عنوان و دلیل که شخص به چاقى مبتلا شود باید تحت درمان هاى ارائه شده از طرف موسسات مختلف تغذیه اى واقع شود که این روش ها عبارت است از:

  ۱- اولین روش برنامه ریزى صحیح براى کاهش وزن است که شامل رژیم غذایى و ورزش است که در پایان این مبحث مفصلاً درباره این بحث خواهد شد.

  ۲- اصلاحات رفتارى که به طور ۱۰۰ درصد یکى از روش هاى موثر در لاغرى است. به عنوان مثال آهسته غذا خوردن و جویدن کامل غذا باعث مى شود که مقدار کمترى غذا خورده شود. مثلاً افرادى که عادت به نوک زدن غذا دارند و یا اینکه تکه تکه غذا مى خورند و یا عادت به غذا خوردن در جلوى تلویزیون دارند افزایش وزن و چاقى در آنها عارض مى گردد.

  ۳- روان درمانى: که این کار هم به صورت شخصى و هم به صورت گروهى انجام مى پذیرد و در این روش باید به بیمار آموزش دهیم که چگونه خود را با وزن مناسب تصورکند، به او اعتماد به نفس بدهیم تا به کنترل وزن خود بپردازد و با کاهش وزن مناسب (به خصوص در افراد بسیار چاق) احساس رضایت در او ایجاد شود.

  ۴- استفاده از دارو ها: این روش شامل استفاده از دارو هایى است که مى توانند منجر به لاغرى فرد شوند. لازم به یادآورى است که کلاً دارو هاى مورد استفاده براى لاغرى فقط تا زمانى موثرند که فرد آنها را مصرف مى کند و چون این داروها عوارض جانبى دارند نمى توان به مدت طولانى از آنها استفاده کرد. در نتیجه با قطع دارو وزن دوباره افزایش مى یابد.

  دارو هاى مورد استفاده در درمان چاقى به چند دسته تقسیم مى شوند:
  الف- داروهایى که بر اشتها تاثیر مى گذارند مثل فن فلورامین (رژینو) که از طریق تاثیر بر سیستم مرکزى اعصاب باعث کاهش اشتها مى شوند .
  ب- دسته دوم دارو هاى تحریک کننده سوخت و ساز هستند مثل هورمون هاى تیروئید و افدرین.
  ج- دسته سوم دارو هاى مدروملین که از طریق افزایش ادرار و یا مدفوع باعث کاهش وزن و در نتیجه کاهش مواد مغذى مى شوند.
  د- دسته چهارم دارو هاى جدیدى هستند که از طریق کاهش جذب چربى رژیم غذایى عمل مى کنند مثل زنیکال.

  ۵- طب سوزنى: که از طریق کنترل مرکز اشتها عمل کرده و در مورد بیمارانى که به هیچ وجه اراده و کنترل غذایى ندارند به شرطى که از رژیم هاى مخصوص متخصصین تغذیه استفاده کنند (نه از رژیم هاى پر پروتئین یا بسیار کم کالرى که خطرات بى شمارى را به دنبال دارد) مى تواند مورد استفاده قرار گیرد.

  ۶- بستن آرواره: در این روش با سیم پیچیدن آرواره ها باعث محدود کردن رژیم دریافتى مى شوند. این روش در افراد بسیار چاق صورت مى گیرد و بیمار غذا را به شکل مایعات و از طریق سرم یا لوله هاى موئین دریافت مى کند.

  ۷- محدود کردن حجم معده : که در این روش با قطع یا برداشتن قسمت اعظمى از معده (که امروزه از روش منگنه کردن استفاده مى شود) در حالى که سایر قسمت ها قابل استفاده است حجم معده را کم مى کنند. امروزه روش دیگرى هم براى این کار صورت مى گیرد که عبارت است از فرستادن بادکنکى در معده که بدین وسیله حجم معده را کم مى کنند.

  ۸- لیپوساکشن: عبارت است از خارج کردن چربى ها. روش انجام کار به این ترتیب است که شکافى به اندازه ۱-۲ سانتى متر از طریق لوله اى که از بافت چربى به بیرون متصل است ایجاد مى کنند و از این طریق چربى ها را خارج مى کنند.

  ۹- جراحى: روش جراحى براى کاهش وزن توسط پزشکان فقط در مورد افراد بسیار چاق و در شرایط بسیار ویژه توصیه مى گردد زیرا ۳-۴ درصد احتمال امبولى در نتیجه جراحى وجود دارد.این مقاله تنها روش اول کاهش وزن یعنى رژیم غذایى و ورزش را پیشنهاد مى کند. ولى در ابتدا یک مسئله بسیار مهم باید روشن شود و آن انواع مختلفى از رژیم هاى غذایى است که امروزه مد شده و بسیارى از آنها خطرات بى شمارى را براى افرادى که از آنها پیروى مى کنند به دنبال دارند.

  در زیر به نمونه هایى از آنها و مضرات آنها مى پردازیم:

  الف) رژیم صفر کالرى:
  رژیمى است که هیچ کالرى اى به بیمار نمى رسد و فقط مایعات و الکترولیت هاى بیمار تامین مى گردد این رژیم براى وزن هاى بالا مورد استفاده قرار مى گیرد و معمولاً بیماران باید تحت کنترل در بیمارستان باشند. کاهش وزن در روز هاى اول در حدود ۱تا ۲ کیلوگرم و بعد از آن روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم کاهش وزن را در بیمار شاهد خواهیم بود. این رژیم بیشتر ۲-۴ هفته توصیه نمى شود.

  ب) رژیم بسیار محدود در کالرى (VCLD) :
  این رژیم به شکل هاى مختلف مورد استفاده قرار مى گیرد. در بعضى از انواع آنها روزانه به فرد ۶۰۰ _ ۴۰۰ کالرى داده مى شود که ۸۰ درصد از این مقدار از کربوهیدرات ها تامین مى گردد و۱۰ درصد از چربى و ۱۰ درصد باقى مانده به پروتئین ها اختصاص مى یابد.

  نوع دیگر این رژیم ها که بسیار هم رایج شده رژیمى است که کربوهیدرات آن بسیار پائین بوده یا اساساً فاقد کربوهیدرات است و در این رژیم ها استفاده از منابع پروتئینى آزاد ذکر مى گردد (فرد مى تواند به هر میزان و در بعضى از انواع دیگر این رژیم ها روزانه به فرد ۱۰۰ گرم چربى و حدود ۱۰۰- ۱۶۰ گرم پروتئین داده مى شود. این رژیم ها باعث از دست رفتن سریع مایعات بدن شده و در اثر استفاده از آنها تهوع و استفراغ و بى اشتهایى به دلیل افزایش کتون ها (مواد کتونى) در بدن عارض مى گردد.به طور کلى رژیم هاى VLCD تنها به افرادى که در بیمارستان بسترى هستند- جایى که دسترسى به نرس و پزشک بسیار آسان است- داده مى شود تا به طور همزمان مولتى ویتامین _ مینرال (انواع ویتامین ها همراه با مواد معدنى) و الکترولیت ها را دریافت مى کنند توصیه مى شود و از عوارض آن در افراد عادى مرگ ناگهانى، اریتمى قلبى، کاهش فشار خون و ثانویه به آن، غش و بیهوشى، ریزش مو، خشکى و پوسته پوسته شدن پوست و از همه مهمتر و شایع تر افسردگى است. برگشتن به وزن اولیه در این افراد سریع صورت مى گیرد.

  ج) رژیم هاى فانتزى:
  انواع دیگرى از رژیم ها وجود دارد که رژیم هاى فانتزى نامیده مى شود. در واقع این نوع رژیم ها رژیم هایى هستند که در هر روز یک میوه خاص را توصیه مى کنند یا مثلاً یک روز کامل فقط شیر یا بستنى و یا نوع دیگر آن اضافه کردن وعده به وعده غذا که در تمام موارد به دلیل کاهش کالرى دریافتى وزن کاهش مى یابد ولى این کاهش از یک اصل بسیار مهم در کاهش وزن دور بوده و آن اصل تعادل است، یعنى این رژیم ها متعادل نبوده و تمام مواد مغذى مورد نیاز براى بدن فرد را به وى نمى رساند. در نتیجه این کاهش وزن عوارض بدى را در دراز مدت به دنبال خواهد داشت.در واقع یک رژیم متعادل رژیمى است که تمام نیاز هاى بدن را به مواد مغذى تامین کند و طورى نباشد که سلامت فرد را به خطر اندازد و عوارض سویى نظیر سردرد، ضعف و یا ریزش مو را به دنبال داشته باشد. همچنین باید در تنظیم رژیم علایق غذایى هر فرد، سن، شرایط اقتصادى و شرایط پزشکى وى در نظر گرفته شود و در پایان باید گفت که این رژیم باید قادر به تامین نیاز هاى تغذیه اى فرد باشد یعنى حاوى غذاهایى باشد که از تمام گروه هاى غذایى انتخاب شده اند.در چنین رژیمى حتى الامکان از ذخایر چربى فرد براى تامین انرژى استفاده مى شود و باید بدانیم که رژیم هاى غذایى که در مدت طولانى تر کاهش وزن و رسیدن به وزن مطلوب را میسر مى سازند رژیم هاى بهترى بوده و امکان برگشت وزن در آنها بسیار کم است.

  بهترین نوع رژیم، رژیمى است که توزیع کالرى در آن به صورت زیر است:

  ۵۵ درصد از کالرى دریافتى از منابع کربوهیدراتى (ترجیحاً کربوهیدرات هاى کمپلکس).
  ۲۰ درصد از کالرى دریافتى از منابع پروتئینى (انواع گوشت ها، لبنیات و حبوبات).۲۵ درصد از کالرى دریافتى از منابع چربى (انواع روغن ها، مغزه ها و سس ها).

  به نظر مى رسد که کاهش چربى رژیم هر چقدر بیشتر باشد، فرد سایز بیشترى کم مى کند. بنابراین اگر به دنبال سایز کم کردن هستید توصیه من به شما این است که چربى هاى رژیم خود را محدود کنید.در رابطه با رژیم کاهش وزن توصیه من به شما این است که هرچیزى که در دهان شما مزه شیرینى دارد (قند، شکلات، شکر، شیرینى، کیک، آبنبات و...) را از رژیم غذایى خود حذف کنید، از غذاهاى سرخ کرده و پرکالرى (نظیر چیپس، نوشابه، مایونز، آش رشته، کله و پاچه و ...) پرهیز کنید و حتى الامکان پوست مرغ را گرفته و گوشت را بى چربى کنید و در هنگام طبخ از روش هایى نظیر آب پز کردن، طبخ در فر یا ماکرو ویو و یا کباب کردن استفاده کنید. حتماً قبل از وعده غذایى اصلى به خوردن مواد پرفیبر نظیر سالاد، کدو و ... بپردازید. من سالاد کلم یا کاهو را همراه با آبلیموى تازه یا سرکه سیب توصیه مى کنم.
  سرکه سیب علاوه بر تاثیر برلاغرى تاثیرات زیادى بر پوست و زیبایى دارد (حتى الامکان از سرکه هاى فرآیند شده بپرهیزید.)همچنین نوشیدن آب به میزان حداقل ۸ لیوان در روز را فراموش نکنید. در پایان بهتر است که بدانیم براى خانم ها رژیم هاى زیر ۱۲۰۰ کالرى و براى آقایان زیر ۱۴۰۰ کالرى توصیه نمى شود و بهترین رژیم ها آنهایى است که در ،۵ ۶ وعده غذایى تنظیم شده باشد و براى کاهش عوارض جانبى، کاهش وزن نباید بیشتر از ۲ تا ۴ کیلوگرم در ماه باشد، براى جلوگیرى از عادت کردن بدن از استفاده بى اراده از رژیم باید پرهیز کرد یعنى چند هفته فرد در رژیم باشد و بعد رژیم را رها کند.

  همین طور باید کاهش کالرى طورى باشد که تدریجاً از کالرى پائین تر استفاده گردد تا براساس کاهش کالرى کاهش وزن صورت بگیرد.
  آخرین موردى که بحث در مورد آن را لازم مى دانم موضوع ورزش است. در واقع ورزش نه تنها در مورد کاهش وزن بلکه در تمام موارد براى حفظ سلامتى بسیار کارآمد است اما ما مى خواهیم راجع به تاثیرات شگرف آن همراه با رژیم غذایى صحبت کنیم. در حقیقت براى کاهش وزن ورزش نباید کمتر از ۳ بار در هفته و کمتر از ۲۰ دقیقه باشد. بهترین حالت ۳ بار در هفته هر بار ۴۵ دقیقه است که فرد با توجه به توانایى هاى خود مى تواند تایم را به تدریج افزایش داده تا به زمان مورد نظر دست یابد.


  •توصیه هاى غذایى براى کاهش وزن
  براى جلوگیرى از مشکلات گوارشى (مثل یبوست) در طول رژیم حتماً روغن ذکر شده در رژیم خود را که بهترین نوع آن روغن زیتون است، فراموش نکنید.حبوبات را که منابع بسیار خوبى براى پروتئین و فاقد چربى هستند را، در رژیم خود استفاده کنید. فقط قبل از طبخ حتماً آنها را خیس کنید تا از نفخ آنها کاسته شود.در طول رژیم خود این ضرب المثل انگلیسى را به خاطر داشته باشید که خوردن روزانه یک عدد سیب شما را از مراجعه به دکتر بى نیاز مى کند (بهتر است، سیب با پوست میل شود.) بهتر است در طول رژیم مصرف میوه هاى بسیار شیرین نظیر موز، زرد آلو، خربزه و... را محدود کنید.در متون قدیمى به نقش کاهش دهنده وزن گیلاس و انگور البته به میزان حساب شده به صورت ناشتا اشاره شده است.همچنین مصرف یک لیوان آب همراه با یک عدد لیموى تازه (آب ولرم بهتر است) و در صورت عدم دسترسى به تناسب از آبلیمو، بدون افزودن شیرین کننده، در خاتمه هر وعده غذایى توصیه مى شود.از سبزیجات، مصرف شلغم چه به صورت خام در سالاد، چه به صورت پخته (چون در طبخ احتیاج به روغن ندارد) همچنین اسفناج پخته و انواع دیگرى از سبزیجات به دلیل کم کالرى بودن آنها توصیه مى شود.گوجه فرنگى یکى از سبزیجات کم کالرى و سرشار از ویتامین «ث» است، بنابراین اگر نسبت به آن آلرژى غذایى ندارید مصرف آن را در رژیم غذایى خود قرار دهید.درباره طبخ برنج بهتر است، برنج به صورت کته و بدون روغن پخته شود، سپس هنگام مصرف به مقدار بسیار کم روغن مایع به آن اضافه شود.همچنین همراه برنج اگر پیاز خورده شود، ویتامین هاى «ب» آن جذب مى شود.ضرب المثل دیگرى وجود دارد که مى گوید ماهى غذاى مغز است، بنابراین حداقل هفته اى یک بار از آن بهره مند شوید.مصرف چاى و قهوه را به حداقل یک ساعت پس از صرف غذا موکول کنید و حتى الامکان چاى و قهوه را رقیق بنوشید (بیشتر از ۷ فنجان رقیق در روز توصیه نمى شود).
  همراه غذاهاى گوشتى از منابع ویتامین ث مثل آبمیوه، نارنج، یا جعفرى تازه، گوجه فرنگى، فلفل دلمه و ... استفاده کنید تا آهن آن بهتر جذب شود.

  بهتر است بدانید که سویا از منابع بسیار عالى پروتئین بدون چربى است که در کاهش چربى هاى خون نیز اثرات شگرفى دارد (کلسترول، LDL، ترى گلیسرید) این ماده غذایى براى خانم هایى که دوران یائسگى را مى گذرانند بسیار سودمند است و همچنین براى خانم هاى شیرده و افراد مبتلا به پوکى استخوان هم نافع است.نوشیدن ۸ لیوان آب در روز را فراموش نکنید و هر روز پس از برخاستن از خواب یک لیوان آب یا یک عدد میوه میل کنید.به طور کلى سعى کنید لبنیات مصرفى شما از نوع کم چرب (با دقت در برچسب هاى ذکر شده بر روى فرآورده هاى لبنى) و استریلیزه انتخاب کنید و فراموش نکنید که غفلت از خوردن شیر و فرآورده هاى لبنى، اثرات جبران ناپذیرى مانند پوکى استخوان را به دنبال خواهد داشت، پس حداقل ۲ لیوان شیر یا ماست در روز را فراموش نکنید.

  بشقاب غذاى خود را کوچک انتخاب کنید، غذاى خود را کشیده و در جایى دورتر از منبع اصلى غذا (دیس، قابلمه و...) میل کنید، سعى کنید قاشق را در فواصل بردن به دهان در بشقاب بگذارید و مجدداً بردارید و اگر مى توانید از چنگال استفاده کنید.سبزیجات برگ سبز تیره و میوه هاى زرد رنگ سرشار از ویتامین A و یا پیش ساز آن است، بنابراین از مصرف برگ سبز رنگ تیره کاهو امتناع نورزید و به خوردن میوه ها و سبزیجات سبز و زرد توجه داشته باشید، طالبى یکى از منابع بسیار عالى این ویتامین است، هویج، کاهو، بروکلى، شیر، تخم مرغ، لوبیا سبز، بامیه، هلو و ... سرشار از ویتامین A است.موادى مثل ترشى، خیار شور، آدامس هاى بدون قند، چاى، قهوه و چاشنى هاى ترش به دلیل کم کالرى تا بدون کالرى بودن آزاد است ولى مصرف بسیارى از آنها براى شما مشکل تغذیه اى (در صورت زیاده روى) ایجاد مى کند، پس استفاده کم از آنها را در برنامه غذایى خود داشته باشید.گردو و بادام از بهترین دانه هاى گیاهى هستند که هر ۲ عدد گردوى کامل معادل ۱ قاشق غذا خورى روغن مایع و یک قاشق مربا خورى روغن جامد، کره، مارگارین کالرى دارد، چربى آن بسیار مفید بوده و قابل استفاده و جایگزین در میان وعده ها و یا همراه با سالاد است.عدس از منابع بسیار عالى پروتئین است. حاوى ویتامین هاى B و مواد معدنى است، مصرف آن را به شکل عدسى (بدون افزودن آرد و سیب زمینى) بسیار توصیه مى کنم. براى جلوگیرى از مشکلات گوارشى احتمالى پس از صرف حبوبات یک استکان کوچک عرق نعناع یا عرق رازیانه را به شما توصیه مى کنم.

  در رژیم کاهش وزن تاکید اساسى بر مصرف شام زود هنگام (قبل از ساعت ۸) است.

  بنابراین به شما توصیه مى کنم قبل از خواب یک لیوان شیر ولرم (بدون استفاده از شیرین کننده) بنوشید، زیرا شیر گرم مدت زمان بیشترى در معده مى ماند و احساس سیرى بیشترى در طول شب خواهید داشت.
  صدف کوهکن

0 comments:

Leave a Reply

عناوین مقالات برگزیده سایت


زمان استفاده از ضد آفتاب: هر چند ساعت یک بار ضدآفتاب زد
آیا استفاده از ضد آفتاب در هوای ابری لازم است؟
نحوه استفاده ضد آفتاب و زمان استفاده
بهترین ضدآفتاب کدام است؟
ضدآفتاب چیست؟ SPF ضد آفتاب یعنی چی؟
ضدآفتاب ها چگونه عمل می کنند
مراقبت از پوست در برابر اشعه آفتاب
عامل اصلی چین ‌وچروک پوست صورت و ایجاد کک و مک چیست
آرایش با محصولات آرایشی بهداشتی سمی
کاربرد لیزر در دندانپزشکی
لمینیت کردن دندان ها چیست
ترمیم پوسیدگی دندان ها به وسیله کامپوزیت ها
روش های سفید کردن دندان ها
همه چیز در باره روکش دندان
سوالات در مورد ارتودنسی دندان(2)
ارتودنسی دندان چیست و انواع روش های اورتوندنسی دندانها(1)
نگین داخل چشم (jewel eye)
نگین دندان (jeweltooth)
بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک - Blepharoplasty)
افتادگی پلک (پتوز) چیست و درمان آن
انحراف چشم یا (استرابیسم) چیست علل و درمان
کاربرد لیزر در درمان ضایعات عروقی
نکات استفاده از لیزر فراکشنال در درمان و زیبایی پوست
کاربرد لیزر برای از بین بردن و محو تاتو و پیگمانته(4)
محو کردن و از بین بردن تاتو (3)
از بین بردن ضایعات پیگمانته و تاتو (2)
از بین بردن تاتو و ضایعات پیگمانته(1)
لیزرهای جدید برای از بین بردن چروک صورت
کاربرد لیزر در زیبایی پوست و درمان بیماریهای پوستی
پیلینگ یا لایه برداری پوست صورت چیست
لک صورت یا ملاسما علت و درمان لکها
جوش جوانی ، جوش صورت یا آکنه چیست
انواع پوست و مراقبت از پوست
بهترین نتیجه از عمل پیوند مو
چه کسی مناسب پیوند مو است
پیوند مو چیست؟
روش های ترمیم مو چیست
علت ریزش مو و درمان ریزش مو
شوره سر علت ها و درمان
روش های پر پشت کردن مو
روش و نحوه از بین بردن موهای زائد بدن
مراقبت از مو
بزرگ کردن سینه در خانم ها
کوچک کردن سینه در زنان
لیپوساکشن چیست و انواع روش های لیپوساکشن
روش های از بین بردن چروک صورت
لیفتینگ پوست صورت
لیفت ابرو و پیشانی
راینولوژی چیست
جراحی زیبایی لب : تزریق ژل
جراحی زیبایی گوش
جراحی زیبایی صورت : برجسته کردن گونه ها
منتوپلاستی ( بزرگ کردن چانه با ایمپلنت )
جراحی زیبایی چانه
قیافه جوان و شاداب داشته باشیم
ورزش صورت : درست یا غلط؟
بزرگ کردن پستان و جراحی پلاستیک سینه ها(2)
بزرگ کردن پستان(1)
جراحی زیبایی چانه
جراحی پلک(2)
جراحی زیبایی پلک(1)
تورم و افتادگی پلک ها - بلفاروپلاستی(2)
جراحی زیبایی پلک-بلفارو پلاستی(1)
جراحی زیبایی : جراحی پلاستیک پلک
سوالات در مورد جراحی بینی(6)
سوالات در مورد جراحی بینی(5)
سوالات در مورد جراحی بینی(4)
سوالات در مورد جراحی بینی(3)
سوالات در مورد جراحی بینی(2)
سوالات در مورد جراحی بینی(1)
دندانپزشکی و بارداری بعد از عمل جراحی بینی
تحرک و ورزش بعد از عمل جراحی بینی
پرسش و پاسخ در مورد جراحی زیبایی بینی
کبودی و تورم بعد از عمل بینی
اصول مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبائی بینی
توصیه های بعد از عمل جراحی بینی
آنچه که باید در مورد عمل زیبایی بینی بدانید
آیا بعد از جراحی بینی مشکل تنفسی پیدا می کنیم؟
سوالات عمل جراحی زیبایی بینی
پرسش و پاسخ در مورد جراحی زیبایی بینی
نظرات در مورد عمل جراحی بینی
مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی
توصیه های مهم بعد از جراحی بینی
نکاتی که متقاضی جراحی پلاستیک بینی باید بداند(2)
هر متقاضی جراحی پلاستیك بینی باید بداند(1)
تاریخچه عمل جراحی بینی
آنچه متقاضیان جراحی پلاستیک باید بدانند
طراحی كامپیوتری بینی قبل از عمل جراحی
جراحی پلاستیک بینی(2)
انواع روش های عمل جراحی زیبایی بینی
جراحی بینی(1)
آپاندیسیت چیست و درمان آن(2)
فتق چیست و سوالات متداول در مورد جراحی فتق(2)
لیپوساکشن چیست و سوالات در مورد لیپوساکشن
آنچه قبل از بیهوشی باید بدانید
آپاندیس چیست و سوالات مربوط به آپاندیس(1)
فتق چیست دلایل آن و سوالات در مورد فتق(1)
بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی کدام ؟
مفیدترین نوشیدنی جهان چیست؟
آیا ویتامینه کردن موها مبنای علمی دارد؟
آیا کرم‌ های ضد چروک پوست و صورت موثرند؟
پنج راز جوانی و زیبایی پوست
نکاتی برای سلامت پوست
علل ریزش مو در زنان
استفاده از کافئین برای تقویت موها
بافت شناسی و نقش پوست انسان در بدن
چه صابونی مناسب پوست شماست؟
سپید شدن مو (عوامل سفید شدن مو)
زیبا نگهداشتن مو (سالم و جذاب نگه داشتن مو)
نقش ژن در ریزش مو (نقش ارثی یا وراثت)
زیبایی جذابیت و آراستگی مو
سوالاتی در مورد حالت دهنده های مو (4)
روش استفاده از حالت دهنده مو (نرم کننده مو)(3)
نکاتی در مورد حالت دهنده های مو (نرم کننده مو)(2)
چگونه می توانیم ناخن های زیبا و محکم داشته باشیم
نکات قابل توجه در محافظت از مو
مشکلات و عوارض پوست
عوارض تاتو
دانستنیهای مو
موها چگونه رشد می کنند؟
ساختمان مو
کاشت موی مصنوعی و انواع آن
حالت دهنده مو چیست
اثر و خطرات استفاده از لامپ های برنزه کننده پوست
ریزش ابرو و پرپشت کردن ابروها
ارتباط پوست با مشکلات روحی
عوامل و علل ریزش مو
کک و مک پوست ( فرکل ) و اثر آفتاب
بزنزه کردن از دیدگاه پزشکی
ضرورت استفاده از ویتامین D
حفاظت از کودکان در مقابل آفتاب
حفاظت خود و خانواده با استفاده از ضد آفتاب
محافظت پوست از آفتاب و پیشگیری از سرطان پوست
Cosmeceuticals چیست؟
لاک ناخن و مواد آرایشی ناخن از دیدگاه پزشکی
رنگ مو و مواد آرایشی مو از دیدگاه پزشکی
ترکیبات رنگی آرایشی از دیدگاه پزشکی
مواد برای مراقبت از پوست کدامند؟
مشکلات و آسیب های لوازم آرایشی و بهداشتی
توصیه هایی برای داشتن موهای سالم و زیبا
کهیر چیست و درمان کهیر
زوائد گوشتی چیست (skin tag)
ضدآفتاب چیست؟ و انواع آن
منافذ یا روزنه های پوستی چیست؟
عمل جراحی زیبایی یا ترمیمی پوست(2)
کاربرد لیزر در زیبایی پوست(1)
خال چیست و جراحی یا لیزر درمانی خالها
کاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل (2)
کاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نا متعادل (1)
کاهش وزن به وسیله قرص های لاغری
چگونه چاقی ران را از بین ببریم؟